Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu przez cewkę moczową. Może prowadzić do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza moczowego.

Dolegliwość nietrzymania moczu dotyczy osób w każdym wieku. Jest to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęściej nietrzymanie moczu występuje u osób starszych powyżej 80-tego roku życia (w tym wieku na nietrzymanie moczu cierpi aż połowa kobiet i 30 % mężczyzn). Wystąpienie nietrzymania moczu są częstą dolegliwością u kobiet po wielu porodach, po przejściu operacji ginekologicznych czy u osób otyłych. U mężczyzn związane jest zwykle z przebytymi chorobami gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu objawia się często podczas snu. Podkłady higieniczne wielorazowego użytku dla osób starszych są idealnym rozwiązaniem do stosowania w domu oraz w placówkach medycznych czy socjalnych. Podkłady Snibbs zaleca się także do stosowania w miejscach noclegowych w celach ochrony materaca. Moczenie nocne polega na bezwiednym oddawaniu moczu w nocy przez dziecko. Dotyczy dzieci, które ukończyły już 5 rok życia. Organizm takiego dziecka powinien kontrolować pracę pęcherza. Dolegliwość ta polega na samoistnym opróżnianiu pęcherza podczas snu. Moczenie nocne jest dość częstą dolegliwością, która dotyka w ciągu roku ponad 300 tys. dzieci w Polsce.